top of page

Kedy prezuť na letné gumy? + návod, ako vymeniť pneumatiky doma

Vodičov motorových vozidiel čaká aj tento rok dôležitá úloha – výmena pneumatík. Kedy meniť zimné gumy za letné? Dá sa to aj doma a ako je to v iných krajinách?

Kedy prezuť na letné gumy? | Dovoz áut z Nemecka a iných krajín EÚ | VÝBERČI, s.r.o.

Zdroj: Unsplash


Ako majitelia áut musíte každoročne sledovať prichádzajúcu letnú sezónu, aby ste správne odhadli čas vymeniť pneumatiky. Zabudnúť by ste nemali hlavne na zákonom dané lehoty či kontrolu hĺbky dezénu. Všetky dôležité informácie o tom, kedy a prečo je potrebné prezuť na letné pneumatiky, nájdete v tomto článku.


Kedy prezuť na letné pneumatiky?


Prezúvanie zimných pneumatík na letné je síce ošetrené zákonom, no nie je povinné. V prípade, že vám nevadí o niečo vyššia spotreba či hlučnosť, na zimných gumách môžete jazdiť aj celoročne. Ak ale predsa uvažujete nad ich výmenou, rozhodujúca je aktuálnosť počasia.


Zákon o cestnej premávke č. 8/2009 Z.z. v znení neskorších predpisov hovorí, že zimné pneumatiky by ste mali mať obuté vtedy, keď sa na vozovke udržuje súvislá vrstva námrazy, ľadu a snehu. Prípadne aj vtedy, keď viete predpokladať že sa povrch ciest zmení na poľadovicu.


Automobily kategórie M2 a M3, N2 a N3, nákladné a osobné automobily s viac ako 8 sedadlami musia mať obuté zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca. Ak je však vonku ešte stále nepriaznivé počasie a teplota vzduchu nestúpa nad 7 °C, zimné pneumatiky ešte nemeňte. Letné pneumatiky tak majitelia zvyknú meniť začiatkom apríla, prípadne neskôr v prípade, že sa oteplí.

Zákony ale nemusia byť rovnaké v iných krajinách. Ak ide o dovoz automobilov zo zahraničia, zákony aj predpisy týkajúce sa cestnej premávky sa líšia. Pred cestou do inej krajiny si tak preštudujte platnú legislatívu. Vyhnete sa tak mnohým nepríjemnostiam.

Aká má byť hĺbka dezénu na pneumatikách? | Dovoz áut z Nemecka a iných krajín EÚ | VÝBERČI, s.r.o.

Zdroj: Unsplash


Hĺbka dezénu na letných pneumatikách


Ako skontrolovať hĺbku dezénu na letných pneumatikách? Zastavte auto na rovine a vytočte predné kolesá v čo najväčšom uhle, aby ste k pneumatike mali pohodlný prístup. Pre kontrolu dezénu použite hĺbkomer. Priložte ho k pozdĺžnej drážke asi 4 cm od bočného plášťa.


Novšie modely už obsahujú indikátor opotrebovania priamo v pneumatike. Ak indikátor splynie s povrchom gumy, neplní zákonný limit a je potrebné ju vymeniť.


Hodnoty dezénu na letných gumách:

o Bezpečné minimum: 4 mm

o Odporúčané minimum: 3 mm

o Zákonné minimum: 1,6 mmAko vymeniť pneumatiky doma?

Prezúvanie letných pneumatík nie je z časového hľadiska také náročné ako pred zimou. Servisy nie sú také preplnené a keďže máte ešte stále zimné gumy, neprekvapí vás ani nepriaznivé počasie.


Súčasťou adekvátneho servisu by mala byť kontrola kvality pneumatík, vyváženie kolies, ale aj ich prípadné uskladnenie do ďalšej sezóny. A ako sa pohybuje cena za prezutie? V autorizovaných servisoch sa odvíja od veľkosti a spomínaného vyváženia kolies i od jednotlivých servisov. Minimálna cena za prezutie je približne 30 €.

Ako vymeniť pneumatiky doma? | Dovoz áut z Nemecka a iných krajín EÚ | VÝBERČI, s.r.o.

Zdroj: Unsplash


Rozhodli ste sa ušetriť a prezuť si auto sami? Tu je jednoduchý návod, ako vymeniť pneumatiky svojpomocne:


1. vyčleňte si adekvátny priestor (ideálne krytý, aby na vás nepršalo)

2. auto zaparkujte na vodorovnú plochu

3. zatiahnite ručnú brzdu a zaraďte 1. stupeň (v prípade automatu parking mód)

4. kúpte si kvalitné náradie a odložte si ho blízko auta

5. oblečte sa do pracovného oblečenia, nezabudnite na pracovné rukavice

6. pod kolená si umiestnite podložku, ideálne mäkkú a izolačnú (deka, kúsok kartónu alebo polystyrén)

7. zdvihák umiestnite na bok auta

8. povoľte skrutky o pol otáčky, zároveň sledujte, či je koleso auta vo vzduchu alebo nie (ak nie, zdvihákom auto ešte podvihnite)

9. odstráňte skrutky a zložte koleso (položte koleso pod auto, aby ste mali istotu pri prípadnom zošmyknutí auta zo zdviháku)

10. umiestnite koleso podľa šípok na dezéne (ukazujú smer točenia kolesa)

11. nasaďte pneumatiku na disk

12. poriadne utiahnite skrutky, aby sa koleso nehýbalo

13. vytiahnite pneumatiku spod auta

14. koleso spustite k zemi zdvihákom

15. skrutky pevne dotiahnite, skontrolujte tlak v pneumatikách a dofúkajte ich

16. prezúvané pneumatiky očistite a uložte na chladné, suché a tmavé miesto bez prievanu


Prezuté auto naštartujte a skontrolujte jeho stav. Novšie modely ukazujú stav prezutých kolies aj na displeji.


Či už sa rozhodnete pre prezutie pneumatík pohodlne v servise alebo šetrne doma, dbajte predovšetkým na bezpečnosť. Na ceste i pri samotnej výmene. Nezabudnite, že prezutie gúm sa môže odzrkadliť nielen na vašich účtoch za pohonné hmoty, ale aj na samotných vlastnostiach jazdy. A nezabudnite, ak plánujete kúpu auta, obráťte sa na nás, radi vám poradíme.

Comments


bottom of page