top of page

Od apríla 2023 si pri registrácii staršieho auta priplatíme. Poznáme nové sadzby výpočtu poplatkov.

Updated: Jan 19, 2023Nový rok 2023 nám so sebou prinesie nové zmeny pre motorositov. Doterajší spôsob výpočtu registračnej dane zvýhodňoval registráciu starších vozidiel. Na koeficient veku vozidla môžeme zabudnúť. Pozmeňujúci a doplňujúci návrh Mariána Vyskupiča, poslanca NR SR hovorí „Zmena spôsobu výpočtu sleduje zavedenie ekologického aspektu pri registrácii vozidiel a prináša zvýhodnenie novších vozidiel, ktoré majú nižší vplyv na životné prostredie,“ Z toho vyplýva, že motoristi, ktorí vlastnia staršie vozidlá si priplatia viac. V tabuľke nižšie sa pozreme na konkrétne sadzby poplatok. Do úvahy sa bude brať nový koeficient, ktorým je ekologický koeficient emisnej normy.


Nový model výpočtu

Od apríla 2023 sa zmene potešia majitelia vozidiel do 2 rokov s druhom paliva Benzín+HEV, Nafta+HEV, Benzín+LPG, CNG a kombinácia s iným palivom, LPG a kombinácia s iným palivom, LNG a kombinácia s iným palivom. Pri výpočte bude dôležitý súčin základnej sadzby výkonu vozidla a ekologického koeficientu vozidla.

Príklad: Registračný poplatok za Audi RS7 Benzín+HEV s rokom výroby 04/2021 s výkonom 441kW a EURO 6d-Temp a 6d, si po novom majiteľ pri registrácii zaplatí 1 170,00 EUR (3 900 x 0,30). Podľa starého výpočtu by to bolo 1 326,00 EUR.


Takisto sa potešia majitelia vozidiel s rokom výroby od 1.9.2019 s druhom paliva Nafta alebo Benzín, EURO 6d-Temp a 6d (bez Hybridu).

Príklad: Škoda Superb s výkonom 140kW a rokom výroby 09/2019 (vozidlo do 4 rokov). Po novom si majitelia zaplatia registračný poplatok 210,00 EUR (700 x 0,30) v porovnaní so starším spôsobom výpočtu by to bolo 322,00 EUR.

Paradoxom však je, že ak vlastníte to isté vozidlo napríklad v Mild-Hybride s výkonom do 140 kW, budete si musieť priplatiť 49,00 EUR (nový poplatok je 210,00 EUR, starý poplatok 161,00 EUR).

Ak je vaše vozidlo s prvým prihlásením do 5 rokov EURO 6 b,c, tak podľa nového vzorca je registračný poplatok 280.00 EUR (700 x 0,40) a oproti staršiemu vzorcu si už priplatíte navyše 14,00 EUR.

Najlepšie však bude, ak si sami podľa tabuľky nižšie vypočítate výšku nového registračného poplatku na vaše vozidlo alebo nás kľudne kontaktujte a my vám pomôžeme.


Ako zistíte výšku nového poplatku?

Nižšie v tabuľke nájdete prehľad nových ekologických koeficientov a základných sadzieb. Pre správny výpočet nového registračného poplatku si musíte nájsť základnú sadzbu podľa výkonu vášho vozidla v kW a výšku ekologického koeficientu a druhu paliva. Pre všetky elektrické vozidlá vrátane Plug-In Hybrid platí fixný ekologický koeficient 0,20.


Súčinom základnej sadzby podľa výkonu v kW a ekologického koeficientu dostanete výsledný registračný poplatok za vaše vozidlo (minimálne 33,00 EUR). K výslednej sume je potrebné pripočítať 33,00 EUR za vydanie EČV.


Tabuľka č. 1 - Ekoligický koeficient vozidla pre výpočet regisrtačného poplatku


Tabuľka č. 2 - Základná sadzba podľa výkonu v kW v EUR, ktorý sa násobí novým ekologickým koeficientom

Doterajší spôsob výpočtu do veľkej miery zvýhodňoval kúpu starších vozidiel, išlo o tzv. majetkovú daň - čím staršie auto ste vlastnili, tým menej peňazí ste odviedli do štátneho rozpočtu v podobe registračnej dane. Po novom ide štátu o zvýšenie kúpy nových vozidiel z čoho vyplýva tiež zníženie emisných noriem.

V spomínanom návrhu sa píše: „Predložený návrh zákona odstraňuje formu majetkovej dane, ruší sa koeficient veku vozidla a zavádza výpočet registračného poplatku ako súčin výkonu a ekologického koeficientu vozidla (emisnej normy vozidla)."


Na záver môžeme skonštatovať, že nový model výpočtu nepoteší mejiteľov starších vozidiel s vysokým výkonom. Pre mnoho ľudí sa môže stať kúpa podobného vozidla neatraktívnou.

Cieľom predstaviteľov štátu je zvýšiť kúpu novších vozidiel, tak uvidíme do akej miery sa im to naozaj podarí. V prípade ak máte záujem o kúpu vozidla, pošlite nám vyplnený formulár a my vám zašleme ponuky vozidiel a vypracujeme vám cenovú ponuku, kde bude vyčíslený taktiež registračný poplatok.

Comments


bottom of page